Moja Cukrzyca



Kontakt  |  Infolinie dla diabetyków  |  Adresy firm w Polsce



Cukrzyca








Pompy insulinowe







Insuliny




Glukometry





Peny




Tabele WW








Powikłania

Główną przyczyną przewlekłych powikłań cukrzycy jest utrzymujący się przez długi czas zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia) oraz zbyt wysoki poziom HbA1c. Ponadto na ich rozwój wpływają uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie, hiperinsulinizm, palenie tytoniu i zaburzenia lipidowe.

Powikłania dzielimy na dwie kategorie:
Mikroangiopatia – przyczyną tych powikłań jest uszkodzenie małych naczyń krwionośnych

Makroangiopatia – przyczyną tych powikłań jest uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych

Do przewlekłych powikłań powstałych na skutek uszkodzenia małych naczyń krwionośnych zalicza się: retinopatię, nefropatię oraz neuropatię.
Retinopatia (uszkodzenie siatkówki) - to uszkodzenie narządu wzroku związane ze zmianami w siatkówce, która jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych. Jej uszkodzenie powoduje upośledzenie widzenia. Badanie dna oka powinno się wykonywać przynajmniej raz na rok (*). Ma to na celu zapobieganie rozwojowi lub progresji retinopatii.

Nefropatia (uszkodzenie nerek) – to uszkodzenie kłębuszków nerkowych, odpowiedzialnych za filtrowanie krwi i usuwanie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Nefropatia cukrzycowa prowadzi do niewydolności nerek.

Na początku obserwuje się zwiększone wydalanie albumin w moczu (mikroalbuminuria). Następnie wydalane są większe ilości białka w moczu. Zwykle w tym stadium pojawia się nadciśnienie tętnicze. W kolejnym etapie następuje stopniowy wzrost stężeń mocznika i kreatyniny we krwi. W najbardziej zaawansowanych stadiach nefropatii konieczne jest przeprowadzanie dializ. Istnieje także możliwość przeszczepienia nerki (transplantacji).

Neuropatia (uszkodzenie nerwów) – objawy neuropatii mogą być różnorodne i zależą od tego, które nerwy są uszkodzone. Najczęściej występuje polineuropatia obwodowa, która objawia się bardzo charakterystycznym uczuciem palenia i pieczenia stóp i dłoni, głównie w godzinach nocnych. U chorych z neuropatią częściej dochodzi do powstania stopy cukrzycowej.

Do przewlekłych powikłań powstałych na skutek uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych zalicza się: chorobę wieńcową, niedokrwienie kończyn dolnych oraz chorobę naczyń mózgu.

Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) - jest spowodowana zwężeniem tętnic wieńcowych odpowiedzialnych za ukrwienie serca. Znacznie częściej występuje u chorych na cukrzycę. Choroba ta może doprowadzić do zawału serca. Jej objawy są charakterystyczne - występują bóle (palące, piekące) za mostkiem, początkowo zwykle po wysiłku fizycznym. Niektórzy diabetycy mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości wskazujących na tę chorobę.

Choroba niedokrwienna kończyn dolnych - wywołana jest miażdżycą tętnic. Początkowo objawia się bólami nóg w czasie chodzenia. W przypadku bardziej nasilonych zmian miażdżycowych może dochodzić do martwicy dystalnych (obwodowych) części stopy (palce, pięta).

Choroba naczyń mózgowych - jest spowodowana zaburzeniami ukrwienia mózgu. Może doprowadzać do przejściowych niedowładów (przemijające ataki niedokrwienne) oraz do udaru mózgu. Przy udarze mózgu występują niedowłady i porażenia (np. kończyn). Choroba ta występuje częściej u chorych na cukrzycę niż u osób zdrowych.

Materiał na podstawie artykułu "Przewlekłe powikłania cukrzycy" autorstwa dr med. Bogumiła Wolnika (specjalisty chorób wewnętrznych, diabetologa).


Nowości

2008-02-27
Nowy dział - Tabele WW

Dzisiaj na mojej stronie pojawił się nowy dział - Tabele WW (pieczywo, produkty zbożowe, owoce, warzywa, produkty mleczne).

2008-02-25
Nowy dział - Peny

Dzisiaj na mojej stronie pojawił się nowy dział - PENY.


2008-02-24
Nowy dział - Glukometry

Dzisiaj na mojej stronie pojawił się nowy dział - GLUKOMETRY.

2008-02-19
Nowy dział - Insuliny

Dzisiaj na mojej stronie pojawił się nowy dział - INSULINY  (Actrapid, Insulatard, Mixtard  i NovoRapid).

2008-02-04
Najnowszy glukometr w Polsce!

Jeśli jesteś młodą osobą z cukrzycą, często badasz poziom cukru we krwi to mamy dla Ciebie najnowszy glukometr w Polsce: Accu-Chek Go!
 
więcej >>

 

Wasz 1%!!!